Mesajı Okuyun
Old 22-04-2024, 13:45   #1
av.ceylanily

Varsayılan Mahkeme Kalemi Hatasıyla Süresinde Yapılmamış Gibi Görünen İstinaf

Meslektaşlarım merhaba. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yüzümüze karşı okunan kararın süre tutum dilekçesini zamanında gönderdim. Gerekçeli kararın tebliğinden sonra da gerekçeli istinaf dilekçesini zamanında göndererek istinaf ettim ancak Uyap’tan dilekçe türünü seçerken “Gerekçeli İstinaf Dilekçesi” yerine “İstinafa Başvuru Dilekçesi” seçeneğini işaretlemişim. Bunun üzerine de kalem, ilk defa istinaf ediliyormuş gibi İstinaf Formuna istinaf tarihini süre tutum dilekçesinin tarihini değil gerekçeli istinaf dilekçesinin tarihini yazmış.
İstinaf formu incelendiğinde yüze karşı okunan karar, süre geçtikten sonra istinaf edilmiş görünüyor haliyle.
Ben BAM’a ekran görüntülerini de eklediğim bir savunma dilekçesi yazdım ancak direkt forma bakarlarsa süreden reddedilme olasılığı nedir? BAM dosyalarında süre tutum dilekçeleri görünmüyor. Canım sıkıldı bu duruma, CMK’dan da atandığım için. (İstinafa Başvuru Dilekçesi olarak yolladığım ikinci dilekçenin açıklama kısmına ‘gerekçeli istinaf dilekçesidir’ diye de belirtmiştim.)